Vyzkoušet
ZDARMA

Koláči a bonbony k větším svalům a užšímu pasu? Zkuste Carb Backloading!

Strava
27. 1. 2018

Přiznejme si, že pokud chcete ztratit tuk a budovat svalovou hmotu, budete muset jíst méně, jíst zdravější potraviny, pít více vody, dělat více kardia a cvičení se zátěží… Správně? Ne tak docela.

Teď víme, co si myslíte: „Další komplikovaná dieta, která pravděpodobně nebude fungovat.“ A my vám to nemáme za zlé.

Zdá se, že každý jedinec má na hubnutí jiný názor. Někteří lidé vám řeknou, že nesmíte jíst žádný tuk, jiní vám doporučí tuky jíst, ale snížit sacharidy! Další vám řekne, že velké množství bílkovin je pro vás správné.

Ztráta tuku a dostávání se do formy je složité, ale pokud chápete základní fyziologii lidského těla, pochopíte, jak to vše funguje. Věci se stanou najednou mnohem jednodušší a začnete jim rozumět. Něco, co kdysi mohlo znít naprosto směšně, pokud jde o hubnutí, bude skutečně najednou dávat perfektní smysl. Z hlediska výživy je to princip známý jako Carb backloading, který se ukázal být velmi kontroverzní, ale zároveň velmi efektivní.

 

 

Co je to Carb backloading?

Pokud se vás někdo zeptá, které potraviny byste měli jíst, abyste zhubli a budovali si svalovou hmotu, jak byste odpověděli? Kuřecí? Salát? Zeleninu? Hnědou rýži? Vaječné bílky? V podstatě potraviny, které jsou obvykle považovány za zdravé a vyvážené. Nebo pizzu? Zmrzlinu? Sušenky? Čokoládu? Ano, čtete správně a my vám o tom ve zkratce něco povíme.

Stručně řečeno: Carb backloading je metoda stravování, ve které „zpětně nabijete” každý jednotlivý sacharid, který pozřete, tím, že před vaším tréninkem nekonzumujete sacharidy vůbec. Pro mnohé z vás to může nejprve znít strašně, protože sacharidy před tréninkem jsou to, co vás během něj drží nad vodou, ale neházejte tak rychle ručník do ringu. Před cvičením budete konzumovat zdravé tuky a libové bílkoviny a celou porci sacharidů si ušetříte na období bezprostředně po tréninku.

Ještě jednou, aby to bylo úplně jasné. Než půjdete cvičit a zvedat závaží, nebudete jíst ani pít žádné sacharidy. Budete je konzumovat pouze bezprostředně po tréninku. Nyní se vraťme k pizzové a zmrzlinové části, o které jsme hovořili dříve. Když mluvíme o sacharidech ihned po tréninku, nemluvíme o rýžových chlebíčcích, hnědé rýži, vařených bramborách a celozrnných těstovinách. NE! Mluvíme o zmrzlině, pizze, bonbonech, čokoládě, koláčích, sušenkách a dalším!

 

Jak můžou tyto druhy potravin pomoci v budování svalové hmoty a spalování tuku?

Než přestanete číst a pokusíte se nás zařadit mezi duševně choré…nebojte se, nezbláznili jsme se a nejde tu ani o nějaký opožděný aprílový žertík. Konzumace sacharidů, které se skládají převážně z jednoduchých cukrů, umožňuje tělu jejich použití ve svůj prospěch mnohem rychlejším tempem, než by tomu bylo u komplexních sacharidů. Když konzumujete sacharidy, rozdělují se na glukózu, kterou tělo zamýšlí použít pro tvorbu energie. To způsobí, že hladina cukru v těle roste. Slinivka začne vylučovat inzulin za účelem ovládání hladiny cukru a snaží se hladinu stlačit zpět dolů. Tělo se chce zbavit jakéhokoliv přebytku cukru. Inzulin pak cukr dopraví do celého těla – buď do svalu, nebo do tukových buněk.

Pokud jste seděli celý den na pohovce a nic nedělali, tělo je dobře odpočaté a určitě není třeba nic v těle zlepšit či obnovit. V tu chvíli se cukr dopraví do tukových buněk, což má za následek vyšší produkci tělesného tuku. Nyní je ta chvíle, kdy to začíná být skutečně důležité!
Pokud jste zvedali závaží, řekněme v posledních 60–90 minutách, bude místo toho cukr transportován do svalových buněk, aby pomohl tělu obnovit, přebudovat svalovou tkáň a naplnit ztracené zásoby glykogenu.

Když jste se úplně vyhýbali sacharidům, hladina cukru v krvi zůstane nízká. Živiny ze sacharidů budou dopraveny do svalů a žádné už nezbudou, tělo nebude moci ukládat přebytek jako tělesný tuk.

 

 

Co je typickým příkladem tohoto protokolu?

Ve snaze připravit tělo pro stravování tímto způsobem budete muset vážně omezit příjem sacharidů, což znamená, že prvních 10 dní budete konzumovat maximálně 30–50 gramů sacharidů denně. Vaše strava se bude skládat převážně z bílkovin a tuku. Strava by měla být vyvážená, takže nic moc mastného nebo smaženého. Stále budete trénovat jako obvykle, ale po 10 dnech nastane čas začít se zábavou! 10. den, ne déle než dvě hodiny po tréninku, byste měli zkonzumovat 2–2,5 gramu sacharidů na 1 kg tělesné váhy, takže pokud vážíte 100 kg, budete potřebovat 200–250 gramů sacharidů ze zdrojů, jako jsou koláče, pizza, hranolky, zmrzlina, sušenky atd. Půjdete do postele plní, ale spokojení. Po probuzení špatný pocit odejde a vy se budete cítit dobře a vypadat skvěle.

V netréninkové dny se stravujte stejně jako v prvních dnech (minimum sacharidů, jen tuky a bílkoviny) a ve dnech tréninku “backloadujte” jako blázen! Nejen že vám porostou svaly, ale budete spalovat i tuk!

Podělte se s přáteli
Sdílet na Facebooku
Všechny články