Vyzkoušet
ZDARMA

Proč by ženy měly posilovat?

Tipy
7. 4. 2018

Mnoho lidí považuje posilování pouze za prostředek ke zvětšení svalů. Málokdo si však uvědomuje, že je také efektivním pomocníkem pro spalování kalorií. Obrovská výhoda silového tréninku spočívá v tom, že nutí tělo spalovat tuk nejenom v průběhu samotného cvičení, ale ještě několik hodin či dokonce dní po něm, kdy má tělo zvýšenou spotřebu kyslíku. K tomu musí zvýšit rychlost metabolismu, a tak spotřebuje více kalorií než za normálních okolností.VÍCE SVALŮ = VĚTŠÍ KALORICKÝ VÝDEJ

Společně s nárůstem síly a svalové hmoty bude tělo efektivněji využívat kalorie. Každodenní svalové kontrakce, od mrknutí oka až po těžké dřepy, přispívají k množství kalorií spálených během dne. Sezení tedy spaluje méně kalorií než stání; stání méně než chůze, a silový trénink zase logicky spálí více než chůze. K čím více svalovým kontrakcím během dne dojde, tím lépe. Větší svaly navíc znamenají větší svalové kontrakce, a tak opět spalují více kalorií.


SVALY = ZPŮSOB, JAK ZÍSKAT KRÁSNÉ ŽENSKÉ KŘIVKY 

Pomoci zhubnout vám samozřejmě může i vytrvalostní cvičení. V čem je tedy problém? Nespaluje se při něm totiž jenom tuk, ale i svalové tkáně, takže můžete přijít i o vaše pracně budované svaly. Společně s nimi pak bohužel ztrácíte i krásné křivky. Nabíráním svalové hmoty ženské tělo naopak získává pěkný tvar připomínající přesýpací hodiny. Silový trénink vám svaly pomůže vytvořit a následně i udržet.


* Poznámka pro
ŽENY, KTERÉ SE BOJÍ ZVEDAT TĚŽKÉ VÁHY jen ze strachu, že se stanou příliš svalnatými a přijdou tak o svou ženskost.
Přestaňte se činek bát. To, že je začnete používat, totiž rozhodně neznamená, že se z vás po pár trénincích stanou vypracované kulturistky. Můžete posilovat stejně jako muži s velkými vahami. Můžete provádět cviky jako bench press, dřepy, mrtvé tahy, shyby a jakákoliv jiná cvičení, kterým se většina žen v tréninku raději vyhýbá. Ženy mohou takto trénovat roky, mohou dokonce přizpůsobit svou stravu na podporu růstu svalové hmoty, a přesto se nestanou tak svalnaté, jak se mnohé obávají. Pro ženy je totiž takřka nemožné nabýt extrémní sílu a hodně svalové hmoty. Jejich těla zkrátka postrádají fyziologické předpoklady pro to, aby byly příliš svalnaté.


MĚJTE JASNO, ČEHO CHCETE DOSÁHNOUT

Chcete být fit, svalnatá, silná anebo všechno dohromady? Zásadní chyba, které se dopouští mnoho žen, je, že tyto kategorie vůbec nerozlišují. Pro dosažení nejlepších výsledků je potřeba si předem stanovit konkrétní cíle. A poté samostatně či pod dohledem trenéra dodržovat přesně stanovený tréninkový plán, který vás k nim dovede.

Na obrázku výše jsou zdůrazněny části těla, které tvoří velmi podstatné rozdíly ve stavbě ženského těla. Všechny hrají zásadní roli v tom, jak ženu vnímá okolí. Jsou to především TRAPÉZY, RAMENA, RUCE (biceps a triceps), ŠIROKÝ PAS nebo VELKÉ KVADRICEPSY (svalnatá stehna). Těmto partiím by ženy měly primárně věnovat pozornost, protože mohou mít zásadní vliv na změnu proporcí jejich těla.


SNÍŽENÍ HLADINY STRESU

Cvičení je také skvělý způsob, jak lépe zvládat stres. Vědci prokázali, že ti, kteří pravidelně provádí silový trénink, lépe zvládají stres a zažívají méně nežádoucích účinků stresových situací než ti, kteří ho nevykonávají. Kromě toho studie na dospělých lidech ukázala, že mírná intenzita vzpírání zlepšuje paměť a kognitivní funkce.

Podělte se s přáteli
Sdílet na Facebooku
Všechny články