Vyzkoušet
ZDARMA

Benefity ovesných vloček

Strava
17. 4. 2018

OVESNÉ VLOČKY

Většina z nás je zná především ve formě ovesné kaše nebo jako součást snídaňových cereálií. Ovesné vločky se během posledních let staly neodmyslitelnou součástí fitness stravování. Víte však, že tato typická “kulturistická” potravina také poskytuje nemalé množství zdravotních benefitů? V následujících řádcích se podíváme na některé z nich.


1. Pomahají optimalizovat tělesnou hmotnost

Βeta-glukany obsažené v ovesných vločkách zvyšují hladinu hormonu zvaného cholecystokinin, který potlačuje chuť na jídlo.

2. Snižují krevní tlak

Studie potvrzují spojitost mezi konzumací celozrnných potravin (ovesné vločky, celozrnné pečivo atd.) a snižováním vysokého krevního tlaku. Právě ten je v dnešní době jednou z nejběžnějších civilizačních nemocí.

3. Stabilizují hladinu krevního cukru

Znáte ten pocit, když vás po sacharidovém jídle přepadne únava? Konzumací ovesných vloček se tomuto pocitu můžete částečně vyhnout. Je to zapříčiněno vysokým obsahem rozpustné vlákniny, která zpomaluje vyplavování cukrů do krevního oběhu (nízký glykemický index). Tento efekt je nejsilnější v případě celých nezpracovaných vloček, jejich zpracováním (instantizací) bohužel slábne.

4. Zlepšují odezvu imunitního systému na nemoci

Ovesné vločky byly také testovány ve spojitosti s imunitním systémem. Jak již bylo zmíněno výše, unikátní beta-glukany obsažené ve vločkách pomáhají neurocitům rychleji najít místo infekce a zlepšují schopnost organizmu s ní bojovat.

5. Chrání vaši pokožku

Pokud jste někdy pročítali etiketu na obalu tělového mléka či krému, pravděpodobně jste tam našli také zmínku o ovesných vločkách. Mohou totiž blahodárně působit na suchou a podrážděnou kůži. Škrobová stavba vloček vytváří jakousi bariéru, která pomáhá kůži udržovat vlhkost.

6. Zlepšují kvalitu spánku

I když jsou ovesné vločky populární hlavně jako snídaně, je dobré zvážit jejich konzumaci také ve večerních hodinách před spaním. Obsahují totiž melatonin – hormon spánku a také komplexní sacharidy, které mohou pomoci k vyšší hladině tryptofanu. Ten za pomoci vitamínu B6 produkuje serotonin, který je lidově známý jako hormon štěstí.

7.Obsahují antioxidanty

Antioxidanty jsou velmi důležité, protože chrání tělo před volnými radikály. To jsou molekuly, které se do těla dostávají vlivem působení toxinů. Svojí nestabilitou pak zrychlují stárnutí organismu a zvyšují riziko rakoviny a srdečních onemocnění.

VÝŽIVOVÉ HODNOTY

Vláknina – 100 gramová porce ovesných vloček obsahuje až 9 gramů vlákniny, z toho velkou část tvoří zmiňované beta-glukany, které mimo jiné snižují také hladinu LDL cholesterolu.

Mikronutrienty – ovesné vločky jsou bohaté na vitamíny, minerály a antioxidanty. Z vitamínů jsou zastoupeny zejména B1, B6 a E. Z minerálních látek je to především vápník a železo.

Kalorie – 100 gramů ovesných vloček obsahuje přibližně 370 Kcal, z toho je 14 gramů bílkovin, 59 gramů sacharidů, 7 gramů tuku a 9 gramů vlákniny.

Ovesné vločky jsou nepostradatelnou součástí jídelníčku každého, kdo to s fitness a zdravým životním stylem myslí vážně. Pokud si v tom vašem ještě nenašly místo, věříme, že po přečtení tohoto článku jim určitě dáte šanci.


Skvělé ovesné vločky zakoupíte například ZDE

*Tip: Pokud Vám vločky způsobují problémy s trávením, vyzkoušejte je tepelně upravit

 

 

 


Reference:

Andon, M. B., & Anderson, J. W. (2008, February 1). State of the art reviews: The oatmeal-cholesterol connection: 10 years later. American Journal of Lifestyle Medicine. 2(1), 51-57. Retrieved from http://journals.sagepub.com/doi/abs/10.1177/1559827607309130

Aune, D., Chan, D. S., Lau, R., Vieira, R., Greenwood, D. C., Kampman, E., & Norat, T. (2011, November 10). Dietary fibre, whole grains, and risk of colorectal cancer: systematic review and dose-response meta-analysis of prospective studies. BMJ. 343, d6617. Retrieved from http://www.bmj.com/content/343/bmj.d6617

Clemens, R., & van Klinken, B. J. W. (2014). Oats, more than just a whole grain: An introduction. British Journal of Nutrition. 112(S2), S1-S3. Retrieved from https://www.cambridge.org/core/journals/british-journal-of-nutrition/article/oats-more-than-just-a-whole-grain-an-introduction/16E593B6FC52969FAF4E295BCE2C5109

Nie, L., Wise, M. L., Peterson, D. M., & Meydani, M. (2006, June). Avenanthramide, a polyphenol from oats, inhibits vascular smooth muscle cell proliferation and enhances nitric oxide production. Atherosclerosis. 186(2), 260-266. Retrieved from https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16139284

Oats nutrition, facts, and calories. (n.d.). Retrieved from http://nutritiondata.self.com/facts/cereal-grains-and-pasta/5708/2

Sur, R., Nigam, A., Grote, D., Liebel, F., & Southall, M. D. (2008, May 7). Avenanthramides, polyphenols from oats, exhibit anti-inflammatory and anti-itch activity. Archives of Dermatological Research. 300(10), 569. Retrieved from https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18461339 

Tighe, P., Duthie, G., Vaughan, N., Brittenden, J., Simpson, W. G., Duthie, S., ... & Thies, F. (2010, August 4). Effect of increased consumption of whole-grain foods on blood pressure and other cardiovascular risk markers in healthy middle-aged persons: a randomized controlled trial. The American Journal of Clinical Nutrition. 92(4), 733-740. Retrieved from http://ajcn.nutrition.org/content/92/4/733.short

Podělte se s přáteli
Sdílet na Facebooku
Všechny články