Pavel Samek- Jak jsem se stal mistrem Evropy

Competition
24. 5. 2019

Rozhovor s Pavlem Samkem, mistrem Evropy v kulturistice.

1. Pavle, začněme úplně od začátku. Ty už jsi někdy dříve závodil, že? Tato epizoda nebyla tvou úplně první zkušeností. Co všechno a kdy jsi absolvoval?

Já jsem závodil poprvé už vlastně někdy před 25 lety v dorostu. Nejvíce soutěží mám za sebou v několika Naturálních federacích. Před 7 lety jsem si zkusil podle mě královskou kategorii, a to je klasická kulturistika v IFBB. I když co jsem viděl na ME, nová královská kategorie (z mého pohledu) bude Classic Physique. To, jak tam ti kluci vypadají je prostě úžasné. Ta kategorie je něco jako destilát všech top atributů kulturistiky jako takové. Nebudu lhát, spadla mi brada. Pro mě určitě větší zážitek než například profesionální kulturistika. 

Pavel Samek- BodyHunters Atlet mistrem Evropy

2. Lidé tě vysoce uznávají a vnímají především jako takového guru v oblasti doplňků výživy a stravy všeobecně. Tvou pracovní náplní je produkování suplementů ve známé firmě PROM-IN. Mít možnost užívat doplňky, které si člověk „vymyslí na míru“ zní jako sen. Jak moc je pro tebe suplementace ve tvém životě důležitá a jak konkrétně se liší ta běžná od té v závodní přípravě?

Samozřejmě mě má práce moc baví. Teda hlavně část o které mluvíš. Bohužel nemám na starosti v PROM-IN jen tu zábavnou část 😊. Na druhou stranu díky týmu, který mám aktuálně k dispozici, se mohu tomuto věnovat více. Musím tě trochu opravit, tvorba receptury není jen má práce. Zpravidla přijdu se základní ideou, kterou dále společně konzultujeme. I já se často radím s odborníky z řad lékařů a dalších specialistů. Dnes už je tomu bývá i tak, že některé novinky, které jsou aktuálně v procesu, byly nápadem naší nové spolupracovnice a radí se ona se mnou. Dnes už je to týmová spíše práce.


Doplňky a já. Jak to říct. Já to mám v hlavě nastaveno trochu jinak. To o čem se mluví jako o doplňcích výživy, já z větší části považuji za běžnou stravu. Mám na mysli proteinové prášky, kaše nebo tyčinky. Za ty opravdové „suplementy“ co užívám lze považovat tyto:
HEALTH BALANCE, VITA SOLUTION, ZINEK, HOŘČÍK, OMEGA 3, JOINT BLEND a KARNITIN. Na podporu výkonu SERIOUS PRE a CREATIN HCL s BCAA 3.1.1. 
Je toho koukám celkem dost 😊. Nic ale neužívám nijak ve velkém. Vše v podstatě v základní dávce - tedy až na HEALTH BALANCE. Všechny tyto doplňky můžete zakoupit také v našem E- shopu.

3. Kdy ses rozhodl, že se vrátíš na soutěžní podia a proč?

Já se vlastně ani nerozhodl. Prostě mě přemluvili. V podstatě jsem neabsolvoval ani zcela běžnou přípravu. Dělal jsem jen to, co dělám pořád. Prostě jsem jedl a trénoval a s mírnou nadsázkou lze říci, že jsem šel závodit ze svého běžného režimu. Tedy až na poslední týden, ten byl malinko specifický. Já totiž vlastně původně pouze dělal formu na léto, takže jsem vysadil ovoce a mírně ubral příjem tuků a přidal na sacharidech oproti normálu. Tyto změny stačily k tomu, aby v momentě, kdy mou formu viděl Slávek Vinogradov, mě začal přemlouvat na účast na ME. Původně jsem chtěl i MČR. Ukázalo se, že na MČR bych prostě nesplnil váhový limit. Stahovat váhu 5 dní před ME mi nebylo doporučeno. 

Pavel Samek na Mistrovství Evropy 2019

4. Jsi zkušený sportovec a kouč, který mimo jiné radí i jiným úspěšným závodníkům v kulturistice, fitness, ale i dalších sportovních odvětvích. Potřeboval jsi i ty během své přípravy svého rádce/kouče nebo jsi spoléhal hlavně sám na sebe?

Naopak, já se rozhodně nepovažuji za odborníka na přípravu kulturistů. U mě je příprava spíše dlouhodobá, pár závodníků jsem měl, protože mám trochu zkušeností a určité penzum znalostí. Vždy ke mně přišel člověk, který chtěl poradit jak se dostat do formy. Až poté se ukázalo, že bychom mohli zkusit i závody. Pravda, většinou to vypadalo celkem dobře. 😊Následně se na mě občas obraceli závodníci se žádostí o názor na nějaký problém. A to jsem jim jen řekl co si myslím, ale nějak se to rozkřiklo. Teď se jich na mě obrací pořád víc a víc. Závodníky ale opravdu nepřipravuji. Jsem spíše konzultant. Pořád razím názor, že závodník se připravuje sám. Jen potřebuje někoho, kdo mu pomůže a dá nějakou zpětnou vazbu.  

Co se týče mé poslední přípravy, byla diametrálně odlišná. Od mých posledních závodů jsem dělal v podstatě systematický výzkum reakcí svého těla. Tím jsem se oprostil od mnoha mýtů a mohl fungovat v přípravě takřka úplně normálně. Přesto jsem v závěru potřeboval další oči. Ono když na Facebooku čtete jak všichni trpí, omezují sacharidy, jsou unavení a strašně dřou… Tedy jaké je to vlastně martyrium a vy se cítíte skvěle, pochutnáváte si na jídle a výborně se Vám trénuje, těžko se ubráníte pocitu, že to děláte všechno jak se má. V tomto období mi extrémně pomohl Tomáš Bureš. Prostě se na mě podíval a řekl mi jak to vypadá. V zásadě mi vždy řekl: „dělej co děláš, protože to vypadá super.“ Asi 3 týdny před soutěží mi dokonce řek: ,,Koukej žrát, protože taková forma jde zku*vit jedině tím, že bys prostě přestal jíst“.  To souvisí i s tím, že mi poradil s úplným závěrem. Navrhl jemný způsob ladění, na který bych se sám nikdy neodvážil. Nebudu prozrazovat co přesně mi radil, ale řeknu to takhle – žádné sušení, sacharidy byly nejméně na 150 g (V superkompenzaci). V dietě jsem nebyl ani jednou pod 250 g. V průměru jsem měl cca 300-350 g – to je zase takové mé Know-How. Nejvíce jsem se obával zachování příjmu sodíku až do soutěže. Vše vyšlo. Tomášovi patří můj velký dík. 

5. Jak bys zhodnotil závody – ať už spokojenost se svou formou, ale také atmosféru a samotný průběh soutěže?

Musím přiznat, že soutěže jako takové si moc neužívám. Dietu i trénink miluji, ale vždy cítím psychický tlak a pochybnosti o sobě. Na soupeřích v závěru vidím samé silné stránky a na sobě vidím spíše každou slabinu. Svou formu nedokážu hodnotit. Ještě v úterý jsem měl trénink, který jsem absolvoval už ve Španělsku. Když jsem se během něj  viděl, začal jsem panikařit, že to je forma tak leda na koupák. Psal jsem Tomášovi že je to otřesné, že nikam nemůžu. Tomáš mě poprosil o zaslání aktuální fotky. Manželka mě vyfotila. Tomáš odepsal: „ Super! Počkej jak se to teď začne všechno lepit.“ Později jsem také potkal Igora Kopčeka: „ kolega tě viděl ve fitku a říkal, že viděl nějakého Čecha v Top formě.“

…Uznávám, že před soutěží jsem tak trochu psycho…
Španělsko je úžasné. Nejlepší bylo, když jsem kecal s klukama, kteří měli jsme už dozávoděno. Neznal jsem ani jednoho z těch, kteří se mnou  byli v kategorii. Oba byli super kluci. Byli jsme prostě tři kluci, kteří mají stejného koníčka a jinak žijí úplně obyčejný život. Byl to obrovský rozdíl od lidí, kteří se například prezentují na sociálních sítích. Jediné, co mě trochu mrzí je to, že vítězství jsem si moc neužil. V podstatě jsem byl při vyhlášení šťastný, že jsem třetí a šel si pro třetí místo. Při vyhlášení druhého místa se mé pocity štěstí ještě vystupňovaly. To, že Španěla, který mi přišel jako absolutně jasný vítěz vyhlásili už na druhém místě byl pro mě doslova šok. Přemohli mě emoce. V podstatě si pamatuji jen útržky. Vůbec jsem nedokázal pochopit, jak se to mohlo stát. V podstatě mám okno. Po závodech jsem spal vlastně jen 2 hodiny. Vstal jsem, šel v hotelu na recepci a snažil si utřídit myšlenky. Potom jsem mluvil s úžasnými lidmi, fotil s Pepou Adltem…Vyjmenovat tu ty všechny zážitky by bylo na dlouho. 

6. Nabízí se poslední otázka, na jejíchž odpověď jsme více než zvědaví a to, jestli hodláš v soutěžní kariéře ještě pokračovat a pokud ano, jaké jsou tvé nejbližší plány?

Hele fakt nevím. Původně bylo cílem jen zjistit do jaké formy se dokážu ve 40 dostat. Nepovažoval jsem za reálné, aby se mi podařilo dosáhnout formy se kterou jsem ve 32 letech získal titul Mistra Čech. K mému překvapení (a to si dnes už klidně troufnu říct), jsem dosáhl formy minimálně o třídu lepší. Zjistil jsem tedy, že se možná ještě dokážu i zlepšovat. Takže ano, pohrávám si s myšlenkou si ještě zazávodit. Moc rád bych zkusil přípravu na nějakou další soutěž v zahraničí. Současně bych ale také velmi rád soutěžil i na nějaké soutěži tady u nás. Uvažuji o tom, že v roce 2020 bych to ještě zkusil. A taky si to zkusil tentokrát užít s menším stresem.

Pavle, mnohokrát děkujeme za tvůj čas a upřímné vyprávění. My Ti ještě jednou za celý tým BodyHunters gratulujeme a držíme palce i do budoucna.

SKFČR - výprava na ME 2019 - kulturistika

Share with your friends
Share with Facebook
Next news
What is the most effective use of nutritional supplements?
Tips Read
We took the BodyHunters training program to the next level again
About us Read
Repetition TEMPO – an underrated trainings tool
Training I want to know more!
All news