Vyzkoušet
ZDARMA

H.I.T., H.I.I.T. & H.E.A.T.

Trénink
27. 1. 2018

H.I.T. (High Intensity Training)

Jedná se o vysoce intenzivní trénink. Tento způsob tréninku se zaměřuje na kvalitní silové opakování až do momentu "svalového selhání". V tréninku se pracuje s počtem opakování, vahou i časem, během kterého je sval vystavován napětí s cílem maximalizovat množství zapojených svalových vláken. Základní princip "vysoce intenzivního tréninku" (HIT) je, že cvičení by mělo být krátké, časté a velmi intenzivní. Cvičení je prováděno s vysokou úrovní intenzity nebo s velkým úsilím. Předpokládá se, že tak tělo stimuluje sílu i růst svalů.

 

 

H.I.I.T. (High Intensity Interval Training)

Jedná se o vysoko intenzivní intervalový trénink, který je účinným nástrojem k podpoře růstu svalové hmoty, kardiovaskulárního systému a redukce váhy. Je jedním z nejúčinnějších tréninků přesto, že zabere pouze velmi krátký čas. Jeho podstata spočívá ve střídání velmi vysoké a nízké aktivity, což však pro tělo představuje daleko větší zátěž než běžné kardio cvičení. Tento typ tréninku je strukturován na 15–30 minut, což je doba, kterou může za den obětovat každý z nás.

Nízká a vysoká intenzita by se měla vyskytovat v poměru 1:1 (začátečníci začínají 1:2 = 30 sekund sprintu, následuje 60 sekund chůze, někteří i 1:3), počet intervalů je obvykle 7–15. Oproti nízko-intenzivnímu tréninku je u HIITu vysoká spotřeba energie a zrychlený metabolismus ještě několik hodin po dokončení aktivity = afterburn efekt. I když se povětšinou z vysoko-intenzivních cvičení nehubne (protože se čerpá spíše energie z anaerobního krytí nežli z glykogenu a tuku), HIIT je velice flexibilní, spotřebuje velké množství energie a přitom se zapojí aerobní metabolismus. Při takovém tréninku se průměrně spaluje až 350 kalorií + je spalování podpořeno ještě několik hodin poté, co docvičíte.

Příklad tréninku:

 

 

H.E.A.T. (High Energy Aerobic Training)

Tento program je možné popsat jako aerobní cvičení s vysokým energetickým výdejem. Vychází se zde z přirozeného lidského pohybu – chůze – a je při něm využíván speciální běžící pás.

Jde o chůzi na speciálním mechanickém pásu (maxerrunner), který je poháněn lidskou energií. Pohybuje se v závislosti na vašem šlapání (krocích), nikoliv na elektřině. Navíc se dá různě naklápět (až do sklonu 40 stupňů), takže může téměř dokonale simulovat chůzi v horách. Samozřejmě to vše za doprovodu hudby a instruktora.

 

Zdroje
https://aktin.cz/3680-intervalovy-trenink-hiit-pro-spalovani-tuku
http://kulturistika.ronnie.cz/c-4050-vyzkousejte-h-e-a-t-program.html

Podělte se s přáteli
Sdílet na Facebooku

Recept z tohoto článku

Další články
Koláči a bonbony k větším svalům a užšímu pasu? Zkuste Carb Backloading!
Strava Chci to vědět
Všechny články