Doplňky stravy

Doplňky stravy se označují jako „doplňky“, protože pouze doplňují příjem látek z pevné potravy. Nemohou být základem, jsou jen doplněním pestré plnohodnotné stravy.

Vitamíny a minerály

Tělo je nedokáže syntetizovat v dostatečném množství, proto musí být vitamíny a minerály přijímány v potravě nebo jako doplňky výživy. Jsou nevyhnutelné pro správné fungovaní těla. Jejich spotřeba stoupá přímo úměrně se sportovním výkonem.

Proteiny (bíkoviny)

Základní stavební jednotka buňky, nezbytná k rýsování a budování svalstva.

Hovězí

Bílkovina vytvořená z hovězího masa, která je několikanásobně víc koncentrovaná nežli maso samotné. Výhodný pro lidi s laktózovou intolerancí.

Vícesložkové

Kombinace více typů bílkovin, čímž zabezpečuje postupně vstřebávání v těle.

Sójové

Jediný rostlinný zdroj bílkovin, který disponuje všemi aminokyselinami stejně jako maso. Vhodný pro vegetariány.

Vaječný

Vyrobený z vaječných bílků. Velmi bohatý na aminokyseliny. Má vysokou „biologickou” hodnotu, je vysoce využitelný organismem.

Kasein

Pomalu stravitelná bílkovina. Ideální je konzumovat ho na noc, dokáže totiž živiny dodávat tělu dlouhodobě a bílkovina se tak dlouho vstřebává.

Syrovátka

 • Syrovátkový koncentrát vyrobený ze sladké mléčné syrovátky. Hůře stravitelný. Obsahuje více tuků a sacharidů. Finančně výhodný.
 • Syrovátkový izolát má vyšší podíl bílkovin. Minimum tuků a sacharidů. Dobře stravitelný i pro lidi s laktózovou intolerancí. Výborně využitelný.
 • Hydrolyzovaný syrovátkový izolát je Rolls Royce mezi syrovátkovými proteiny. Částečně předtrávený. Skoro maximální využitelnost.
Aminokyseliny

Základní stavební jednotky bílkovin. Zlepšují vaši vytrvalost, regeneraci a celkové zdraví organismu. Oproti proteinům zatěžují trávicí trakt minimálně.

Komplexní

Spektrum všech aminokyselin.

BCAA

Tři konkrétní aminokyseliny, které mají největší podíl na stavbě svalové hmoty (leucin, isoleucin, valin). Vhodné na udržení svalové hmoty při náročném výkonu. Podpora rychlejší regenerace. Prodlužuje sportovní výkon, protože zabraňuje vytváření kyseliny mléčné v těle.

HMB

Napomáhá přizpůsobení se lidského organismu na zvýšenou fyzickou zátěž. Zvyšuje výkon. Zmírňuje poškození svalových buněk. Podporuje regeneraci a růst svalů.

Glutamin

Tvoří podstatnou část volných aminokyselin ve svalové buňce. Podporuje správnou funkci buněk a imunitního systému. Podporuje tvorbu růstového hormonu. Zabraňuje katabolismu (rozklad složitých molekul na jednoduché vede ke ztrátě svalů.)

Sportovním výkonem vzniká jeho deficit, protože při jeho nedoplnění může docházet k dlouhodobě sníženému výkonu.

Gainery

Jsou koncentrovaný zdroj bílkovin, sacharidů a tuků. Zatímco protein se považuje za produkt s obsahem bílkovin alespoň 50 %, v gainerech je to přibližně jen 30 %. Hlavním rozdílem je obsah sacharidů, které u gainerů tvoří 60–70 % celkového obsahu. Zbytek tvoří tuky a jiné příměsi.

Gainer slouží na doplnění kalorií potřebných k regeneraci. Vhodné pro lidi s vysokým energetickým výdajem.

Kreatiny

Kreatin se podílí na vytváření energie pro svaly tím se posiluje tvorbu ATP. Zvětšená síla znamená také zvětšené svalové přírůstky.

Monohydrát

Nejběžnější forma kreatinu.

Dle chemického složení a vstřebatelnosti je dále dělíme na:

 • Kreatin fosfát
 • HCL+ polyhydrát
 • PH-X
 • Tri-kreatin malát
 • Vícesložkový kreatin
 • Kre-alkalyn
 • Ethyl ester (CEE)
 • Krea-genic
 • MG-kreatin chelát
Spalovače tuku

V případě upravené stravy urychlují odbourávání tuku.

Carnitin

Hraje zásadní úlohu v energetickém metabolismu. Podporuje využívání tuku jako zdroje energie. Zlepšuje celkové zdraví. Prokazatelně může pomoci při dlouhodobé redukci tělesné hmotnosti.

Zelený čaj

Látky obsažené v zeleném čaji podporují metabolismus a pomáhají tělu využít tuk jako zdroj energie. Je to významný antioxidant.

Synefrin

Řadí se mezi stimulační látky. Má termogenní účinek, při kterém tělo využívá více energie. Také potlačuje chuť k jídlu.

Lecitin

Jeho nejzásadnější vliv je schopnost zkracovat dobu regenerace. Je však i prospěšný v odbourávání tuku, snižování cholesterolu a zlepšuje paměť.

HCA

Pomáhá proměňovat přijaté cukry na glykogen. Jinými slovy: cukry které přijmete, se vám neuloží jako podkožní tuk, ale přemění se na energii.

Komplexní spalovače

Velmi dobře se jeví při redukci tukových zásob. Obsahují v sobě několik složek a většinou i látky, které jsou zmíněny výše. Tím zvyšují svoji efektivitu.

Stimulanty

Jejich úlohou je dodat extra energii a soustředěnost. Zvyšují připravenost organismu k danému výkonu. Zvyšují psychickou i fyzickou výkonnost.

Kofein a taurin

Tyto dvě látky se značně vzájemně zesilují. Tím vzniká maximální stimulace výkonnosti. Taurin našel dva způsoby využití – v léčbě epilepsie, cukrovky, migrény, zánětu střev, snižuje tlak, zlepšuje kondici a pohyblivost spermií.

Beta-alanin

Snižuje zakyselení svalové hmoty. Oddaluje pocit únavy.

Stimulanty růstového hormonu

Vyrobené z přírodních ingrediencí. Stimulují tvorbu růstového hormonu v těle. Růstový hormon je velmi důležitý pro tvorbu svalové hmoty, obnovu a růst nových svalových buněk.

Kloubní výživa

Vyživuje a chrání klouby. Pomáhají udržovat vazivo, chrupavky a klouby v dobrém stavu. Výživou je možné předejít, ale i odstranit bolest.

Podělte se s přáteli
Sdílet na Facebooku

Nakupte si doplňky u nás

Máte chuť na něco zdravého?
Všechny recepty