Vyzkoušet
ZDARMA

Způsoby jak změřit podkožní tuk

Strava
2. 2. 2018

Jednotlivé metody mají větší či menší odchylku. V zásadě jsou ale téměř všechny použitelné – alespoň pro získání orientační představy.

 

Domácí metody

1. Kaliperační metoda měření tělesného tuku

Jedná se o poměrně jednoduchý způsob, jak relativně přesně zjistit množství tělesného tuku. K měření se používají speciální kleště. Těmi se pak měří tloušťka kožní řasy. Měření se provádí na několika místech těla – na zadní části paže, přední části paže, na ramenní lopatce, v pase. Výsledné hodnoty se pak sečtou a na jejich základě je možné z příslušné tabulky určit % tělesného tuku.

Výhody
Bezesporu pořizovací cena. Za cenu kolem 200,- získáte velice přesný nástroj pro měření tělesného tuku. Další výhodou je právě přesnost. Měření kalipery není možné “oblbnout” (pokud sami nechcete) jako přístroje založené na měření odporu těla. Měření kalipery je léty prověřená metoda, kterou využívají běžně fitness trenéři i lékaři.

Nevýhody
Není to tak pohodlné. Pro získání co nejpřesnějších výsledků potřebujete provést měření například i v oblasti zad u lopatky a k tomu budete potřebovat něčí pomoc. Pokud se spokojíte s méně přesným údajem, jste schopni měření provést sami.

 

2. Chytrá váha

Chytrá váha vám umí změřit nejen to, kolik vážíte, ale spočítá vám i BMI index, změří množství tělesného tuku, kolik máte svalové, kostní nebo tukové tkáně, kolik máte vody v těle, spočítá vám doporučený denní příjem kalorií a další údaje.

Výhody
Je to pohodlné a rychlé. Nemusíte nic počítat, vše za vás obstará váha.

Nevýhody
Dražší pořizovací cena v případě váhy. Čím je přístroj levnější, tím je často méně přesný. Měření na základě odporu těla není nejlepší. Stačí vypít půl litru vody, najíst se a odpor se změní. Výsledky jsou často velice rozdílné. Stačí se trochu zadýchat a výsledky jsou zase jiné.

 

Jak jsou přesné a spolehlivé Tanita váhy?

Mělo by být jasné, že existuje jen jeden 100% přesný způsob výpočtu složení těla, a to je pitva. Výzkum na několika významných univerzitách ale potvrdil, že v klinickém prostředí má Tanita Body Fat Monitor maximálně +/- 5% odchylku od institucionální standardní analýzy. Tanita věří, že její metoda je nejvíce vhodnou a dostupnou k předpovídání složení těla.

Pokud jste dospělý, který má cca 10 hodin intenzivní fyzické aktivity týdně, a máte klidovou tepovou frekvenci přibližně 60 tepů za minutu nebo méně, pravděpodobně budete muset použít při měření tzv. atletický režim.

Chytrá váha (InBody/Tanita apod.) využívá matematického vzorce pro určení tělesného tuku na základě těchto proměnných: výška, váha, pohlaví, věk a odpor (impedance). Atletický režim využívá matematického vzorce, který je jiný než u dospělého režimu. Atletický režim byl navržen po studiích osob, které splňují výše uvedená kritéria.

Profesionální sportovce a kulturisty upozorňujeme, že od modelů, které nebyly navrženy s režimem pro ně, mohou získat vyšší výsledek tělesného tuku. Navzdory této skutečnosti mnoho elitních sportovců používalo Tanita váhy k úspěšnému odhadu jejich průběhu ztráty tělesného tuku.

 

 

Specializovaná měření

1. Měření pomocí bioelektrické impedance

Tato metoda měření využívá toho, že elektrický proud se v různých tkáních těla šíří různě (kosti, svaly nebo tuková tkáň kladou různý odpor). Jde o tzv. BIA neboli Bioelektrickou impedanci. Vyšetření tedy spočívá v přiložení několika elektrod, které pak do vašeho těla vysílají proud o nízké frekvenci a intenzitě. Vyšetření je absolutně bezbolestné, může brnět. Vyšetření je poměrně jednoduché i levné. Nevýhodou ale je to, že výsledek je hodně ovlivněn tím, kolik máte zrovna v těle vody.

 

2. Podvodní měření – hydrodensitometrie

Tělo se váží pod vodou pomocí duální rentgenové absorpciometrie (DEXA) či počítačové tomografie (CT) nebo nukleární magnetické rezonance (NMR). Toto měření je velmi přesné, současně ale i velmi málo dostupné. Provozují ho jen specializovaná pracoviště a jeho cena je poměrně vysoká.

 

3. Bodymetrix

BodyMetrix využívá technologii ultrazvuku. Při průniku ultrazvuku tkáněmi dochází na hranicích rozdílných tkání k odrazu ultrazvuku. Například k silnému odrazu ultrazvuku dochází na pomezí tuku a svalu a svalu a kosti.

Ultrazvuk umožňuje systému BodyMetrix detekovat skutečnou tloušťku tukové tkáně v každém bodu měření. Provedením několika měření ve více bodech na těle může být určen přesný procentuální podíl tělesného tuku. Ultrazvuková měření nemají vliv na zdravotní stav a měření ultrazvukem není ovlivněno hydratací, stupněm cvičení ani příjmem kofeinu, proto jsou výsledky stálé.

Podělte se s přáteli
Sdílet na Facebooku
Všechny články