Askorban sodný = účinnější vitamín C. Připravte si ho doma!

Strava
2. 2. 2018

Vitamin C je velmi mocný pomocník co se týče zdraví, pokud víte, jak jej správně používat a dávkovat. Ukážeme vám přípravu pH neutrálního vitaminu C, konkrétně askorbanu sodného.

 

Lež!
Lékárny jsou plné nefunkčních tobolek s postupným uvolňováním vitamínu C. Ano, nefunkčních, čtete správně. Jedná se jen o marketingový tah, jak prodávat vitamin C za více peněz. Studie, které měly prokázat blahodárný vliv postupného uvolňování vitamínu C do organismu, byly velikým zklamáním. Faktem je, že postupné uvolňování znemožňuje léčebné použití tohoto vitamínu a má průměrně 50% vstřebávání.

Druhy vitamínu C
Prodejci tabletek používají mnoho metod, jak je prodat. Vždy se však jedná o kyselinu askorbovou, která může mít několik druhů chemické čistoty. V drogerii a lékárnách většinou koupíte kvalitu potravinářskou. Je také nejlevnější. Ve speciálních obchodech lze zakoupit kvalitu farmaceutickou. Pokud máte možnost, dejte přednost té farmaceutické.

Sloučeniny vitamínu C
Pokud se kyselina askorbová naváže na hořčík, vápník nebo např. sodík, získává úplně nové vlastnosti a zpravidla i vyšší biologickou dostupnost. Vyjmenované prvky jsou zásadité, a tak tyto chemické vazby vitamínu C nepřekyselují organismus.

 

Askorban sodný – návod na výrobu

Vznikne sloučením kyseliny askorbové (vitamínu C) a hydrogenuhličitanu sodného (jedlé sody) v hmotnostním poměru 2:1. Při doplnění vody vznikne chutný nápoj, který nepoškozuje zubní sklovinu. Jedlou sodu používejte jen v lékopisné kvalitě, kterou zakoupíte v lékárně, v žádném případě nepožívejte sodu z hypermarketu!

Příklad: 6 g vit. C + 3 g hydrogenuhličitanu sodného. Práškový vit. C seženete například v drogerii DM.

Užívání:
Vitamín C se vylučuje v průběhu 2 až 3 hodin. Dobu vstřebávání/vylučování lze prodloužit užitím po jídle.

Zvýšení účinnosti
Pokud je vitamín C užíván spolu s bioaktivními látkami, které se nachází v ovoci nebo zelenině, zvyšuje se biologická aktivita vitamínu C až o 2500 %! V ideálním případe můžete do vzniklé tekutiny rozmixovat jedno rajče.

Dávkování:
Dlouhodobě minimálně 3–4 gramy na den (rozdělených do několika dávek). Obecně platí, že léčebná dávka začíná na 100 mg vitamínu C na 1 kg hmotnosti. U člověka, který váží 100 kg, bude tato léčebná dávka 10 g/den (rozdělených do několika dávek). 

Projevy předávkování
Pokud jednorázově přijmete více vitamínu C, než je váš organismus schopen zpracovat, projeví se to zpravidla průjmem. Dalším projevem, ale méně častým, je kopřivka nebo zčervenání v okolí kloubů. Obojí je snaha organismu o rychlé vyloučení přebytků vitamínu C. Pokud užíváte čistou kyselinu askorbovou např. v tobolkách, je bezpečná jednorázová dávka, která nevyvolá průjem, do 1500 mg. Další stejně velikou dávku můžete vzít za cca 3 hodiny.

Pokud budete užívat askorban sodný, toto množství je významně vyšší. Budete to muset vyzkoušet, ale je jisté, že jednorázová dávka 3000 mg vám nezpůsobí žádné příznaky předávkování, jako např. průjem. Běžně lze v preventivním dávkování užívat dávky okolo 5000 mg pro dospělého jedince.

Fakta

Podělte se s přáteli
Sdílet na Facebooku

Recept z tohoto článku

Všechny články