Zdraví z ledu aneb PŘÍNOSY OTUŽOVÁNÍ

Životní styl
5. 2. 2022

Je otužování jen módní výstřelek poslední doby, nebo nabízí prokazatelné pozitivní účinky? Jak postupovat, když se rozhodnete hledat zdraví v ledové vodě? 

Od chvíle, kdy s otužováním studenými koupelemi přišel v první polovině 19. století Rakušan Vincenz Priessnitz, se největší vlna popularity „terapie studenou vodou“ bezpochyby zvedla v tzv. době covidové. Posílení imunity se stalo úkolem č. 1 a skutečnost, že zdraví je výsada, kterou si musíte zasloužit, získala zcela nové rozměry.  

Otužilce si nejspíš představíte jako nadšence, který si uprostřed zimy zaplave v řece a bude se u toho tvářit úplně stejně, jako když vy jste se v létě koupali v moři. Než se z běžného smrtelníka stane borec, který s úsměvem skočí do díry vysekané v ledu, musí dotyčný absolvovat určitý trénink a svoje tělo tak drastickým podmínkám přivykat. Při pohledu na něj se nejspíš zachumláte do svojí péřovky a položíte si jednoduchou otázku: Proč to vlastně dělá?
 

Benefity otužování

Otužování zcela prokazatelně zvyšuje obranyschopnost organismu, který se pak mnohem snáze vyrovnává s útokem celé řady onemocnění.

Jedním z hlavních pozitivních účinků otužování je zvýšené vylučování endorfinů, tedy látek odpovědných za pocit štěstí. Odborníci jsou toho názoru, že pravidelné sprchování studenou vodou po dobu 5 minut (2-3x týdně) výrazně pomáhá zlepšit psychický stav a to i u pacientů s diagnostikovanou depresí či trpících úzkostnými stavy. Dobře si otužování poradí i s poruchami spánku.

Studená voda podporuje krevní oběh, takže se zlepší transport živin do tkání, a kromě celkového posílení zdraví se můžete těšit i na zlepšení nejrůznějších kožních problémů, včetně některých ekzémů. Studená voda mimo jiné účinně tlumí nepříjemné pocity svědění. Kdo neúspěšně bojuje s nadměrným maštěním vlasů, bude po několika studených terapiích možná velmi příjemně překvapen. Studená voda totiž omezuje tvorbu mazu a stimuluje vlasové folikuly.

Ačkoliv se na toto téma vedou ve vědeckých kruzích dlouhé debaty, když si promluvíte přímo se sportovci, zjistíte, že řada z nich s úspěchem využívá krátkodobé zchlazení ledovou vodou po tréninku. Podobně jako lokální aplikace ledových obkladů i při celkovém ochlazení těla dochází k redukci otoků a zánětlivých procesů. To se příznivě odrazí na zkrácení doby regenerace.
 

Jak začít

Organismus vždy potřebuje nějaký čas, aby se adaptoval na nové podněty. Otužování není výjimkou a vy tedy budete muset tělo pobytu ve studené vodě přivykat. To je důležité zejména pro jedince, jejichž imunitní systém je na počátku oslabený. 

Nikdo neočekává, že se vám studená sprcha bude od začátku líbit, s největší pravděpodobností se nebudete cítit ani trochu v pohodě. Ale brzy se dostaví první pozitivní účinky a obvykle hodně pomáhá i pocit vítězství sama nad sebou, nad faktem, že se vám podařilo vystoupit z komfortní zóny a čelit té proklatě ledové výzvě. 

Jste odhodlaní to vyzkoušet? Tak hurá do sprchy.

Sprchování končete vždy vodou studenou, to je jedno ze základních pravidel otužování.

Postupně se snažte dobu strávenou pod studenou vodou prodlužovat pokaždé o 5-10 sekund. 
 

Je libo ledovou koupel?

Kdo projde úspěšně fází ledové sprchy, tzn. vydrží v pohodě minutu pod studenou sprchou, může popřemýšlet o ledových koupelích. Teplota vody by měla být mezi 10-15 stupni a vy byste v ní neměli strávit (ani po potřebném nácviku) dobu delší než 10-15 minut.  I zde je třeba postupovat pomalu a nenásilně. Chvíli to potrvá, než si půjdete v únoru zaplavat do rybníka.
 

Základní bezpečnostní pravidla

Otužování a hubnutí

Otázku, zda koupele ve studené vodě napomáhají hubnutí, nemůžeme vynechat. A máme pro vás dobrou zprávu – pravidelné otužování totiž stimuluje činnost metabolismu, takže vám umožní spálit více kalorií. Existují dokonce studie, díky nimž víme, že vám studená sprcha pomůže odbourávat nežádoucí tukové rezervy. Předpokladem úspěchu je samozřejmě pravidelný trénink a vhodná strava, otužování pak ale rozhodně umí přiložit ruku k dílu. 

Možná z vás nebude druhý Wim Hof, muž, který uběhl bosý půlmaratón za polárním kruhem oblečený jenom v šortkách a uplaval 66 metrů pod ledem, ale otužování umí posílit tělo i ducha, aniž byste museli zacházet do extrémů. Platí, že každý, ochotný opustit svou vyhřátou komfortní zónu, si ke studené vodě najde svou vlastní cestu. 

Autor: Kateřina Gotzová

Podělte se s přáteli
Sdílet na Facebooku
Další články
Klouby, šlachy, vazy a všechno, co jste o nich chtěli vědět
Trénink Číst
Spojitost mezi hormony a hubnutím existuje
Tipy Číst
Chcete svaly? Spěte!
Tipy To mě zajímá!
Všechny články